כיצד עובד הפלא שנקרא אינטרנט

בעידן של היום, הפלא הזה שנקרא אינטרנט משמש אותנו לא מעט, ונחשב לחלק חשוב ומרכזי מאד בחיינו. לעיתים, קשה לדמיין את חיי היומיום ללא אינטרנט, ובכלל – מה היינו עושים בלעדיו? האינטרנט מתבסס על כמה פרמטרים שמאפשרים לנו, הגולשים, להגיע לתכנים שונים ולבצע פעולות שונות. מדובר בתשתיות וגם במספר מנגנונים, המספקים את החיבור הנדרש לרשת ואת הגישה אל התכנים הרבים המונגשים באמצעותה.

סוגים שונים של תשתיות

האינטרנט שלנו בישראל, בניגוד למדינות אחרות בעולם, מגיע אל הגולש על ידי שני גורמים: ספק אינטרנט וספק תשתית. יחדיו, הם מביאים עד למחשב האישי שלנו את הרשת כולה, ומאפשרים לנו לגלוש בה בחופשיות. קיימים מספר סוגי תשתיות המאפשרים את קיומו של האינטרנט:

1. סיבים אופטייםסיבים אופטיים משמשים כתשתית להעברת המידע ברשת, ובזכותם המידע מועבר מהר יותר וגם בצורה איכותית יותר. מדובר בסוג תשתית פופולארי ומבוקש מאד, המהווה חלק מהתשתית עצמה, המגיעה עד לחלק מהדרך. מדובר בחיבור שבין המחשב האישי לבין ספק האינטרנט, המתבסס על סיבים אופטיים שמגיעים ישירות אל ארונות הסעף, מתוכם יוצאים כבלים מסוג אחר ובאורך משתנה. כבלים אלה מקשרים בין הסיבים האופטיים לבין המחשב שלנו, והם עשויים בדרך כלל מנחושת. מדובר בחיבור שמתבצע דרך שקע בקיר, חיבור המגיע עד לביתו של הלקוח. היתרון הבולט של סיבים אופטיים בהשוואה לסוגים אחרים של תשתיות הוא רוחב הפס הכמעט בלתי מוגבל שלהם. כך יכולים הגולשים שתשתית האינטרנט שלהם מתבססת על סיבים אופטיים להוריד תכנים במהירות רבה יותר, גם כשמדובר בתכנים כבדים כמו וידאו, למשל.

2. קווי טלפון – סוג נוסף של תשתית הוא זה המתבסס על קווי טלפון. כיום, חברת בזק מספקת תשתית זו, התופסת יותר מ-60 אחוזים מהשוק בישראל (כלומר, מרבית הגולשים משתמשים בתשתית אינטרנט זו). תשתית קווי הטלפון עובדת בהתאם למספר סוגים של טכנולוגיות: ISDN ו-ADSL. ה-ADSL נחשבת לטכנולוגיה הנפוצה ביותר כיום, והיא טכנולוגיה הכוללת שימוש ברוחב פס גבוה מאד. היא מנצלת את מרבית הפס המוקצה לה לצורך העברת הנתונים השונים לגולשים, ומקצה חלק קטן ממנו להעברת הנתונים מהגולש אל הרשת עצמה.

3. כבלים – זהו סוג נוסף של תשתית אינטרנט, המתבסס על טכנולוגיה הנחשבת לנפוצה מאד לצורך העברת נתונים בפס רחב. כיום מספקת את התשתית הזו בארץ חברת HOT, והיא מהווה תחרות רבה לתשתית קווי הטלפון, אותה מספקת חברת בזק, כאמור. האינטרנט בכבלים מצריך שימוש במיוד קצה: במודם אותו מחזיק הלקוח ובמערכת CMTS שנמצאת בצד השני. מערכת זו מקבל את הנתונים מהלקוחות ומעבירה אותם אל ספק האינטרנט.

4. סלולאר – תשתית אינטרנט סלולרית מתבססת כיום על תשתיות יבשתיות מסוגים שונים ומציעות אותה חברות הסלולאר בישראל, כמו פלאפון, אורנג', סלקום, גולן טלקום והוט מובייל.